Ашық сабақ " Логикалық есептер" 4 сынып
Білім беру ұйымының атауы | Көкдала орталау мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Нурлыбаева Динара Нурбатыровна | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 4 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Логикалық есептер | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Кеңістіктік ойлауды дамытатын логикалық есептерді шығаруды үйрену | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс | Сабаққа дайындық. Психологиялық ахуалды жақсарту Өткенді пысықтау 8-тапсырма 1) В фигурасы-дөңгелек емес 2) В фигурасы- тіктөртбұрыш 3) В фигурасы-шаршы Жаңа тақырып ФС-тапсырмасы 1-тапсырма Сағым — атмосфера қабаттарының әртүрлі тығыздығының болуы салдарынан жарық сәулесінің кейбір ауа қабатынан шағылуы, оған байланысты болатын сәуленің сынуы. Жер бетінен ауаның қызған қабаты көтерілгенде бұл жиі байқалады. Жер бетіндегі бір заттан шыққан жарық сәулесі түгелімен шағылысқа ұшырауы мүмкін. Сондықтан нәрсенің кескіні ауада ілініп тұрған секілді болып көрінеді. Сағымның арқасында жайшылықта көкжиектің тасасында жатып көрінбейтін заттардың көрінуі мүмкін. Түйелердің көлеңкесіне қара. Олардың бәрі сәйкес келе ме? Ж: 3-ші көлеңке сәйкес келмейді. Жұптық жұмыс 2-тапсырма «Текше» әдісі Сен фигураның жазбасына берілген тапсырмаларды орындауды білесің. Бұрышы қиып алынған текшенің жазбасын тап. Шешуі: (суреттегі үшінші жазба сәйкес келеді) Есіңде сақта!Есептеуді қажет етпейтін есептер де болады. Оларды шығару үшін сенің ойлау зеректігің қажет болады. Олар логикалық есептер деп аталады. Бұл – нағыз «ақыл-ойға арналған гимнастика». Жұппен жұмыс 3-тапсырма «Шыбын» әдісі Досыңнан пішіннің неше текшеден құрастырылғанын айтуды сұра. Ол өзінің есептеу тәсілін түсіндірсін. Текшелерді астыңғы қатардан бастап санауға болады. Бірінші қатардың 1 жолында 3 текше, 2 жолында 3 текше, барлығы 6 текше бар. Екінші қатардың 1 жолында 1 текше, 2 жолында 3 текше, барлығы 4 текше бар. Үшінші қатардың 2 жолында 3 текшеден бар. Жалпы 6 + 4 + 3 = 13 текше. Топтық жұмыс 4-тапсырма Қай фигураны бұрып қойды.? Жауабы: а) 2 ә) 2 5-тапсырма
ЕБҚ тапсырма 6-тапсырма 219368:68=3226 576000/16=36000 68441/89=769 219368/68=3226 428452:94=4558 44370:58=765 59236/59=1004 446376/84=5314 645888/96=6728 ЕҚБ тапсырма 7-тапсырма а)бөлменің жалпы ауданы – 36 м2. ә)арқалық қойылған жердің ауданы -6 м2. б) пайдалы ауданы – 36 – 6 = 30 м2. 8-тапсырма Сен зерттеушісің Ойлан және жауап бер. Жауабы: жылқының үстінде бес қап, түйенің үстінде жеті қап . 1)5-1=4 7+1=8 8/4=2 есе ауыр 2) 7-1=6 5+1=6 6=6 Үйге 9-тапсырма 1)Үшбұрыш күлгін және сары дөңгелектердің арасына жасырынған 2)Сары шеңбердің радиусы-8мм Күлгін шеңбердің радиусы-10мм 3) Фигуралар: шеңбер,үшбұрыш,тіктөртбұрыш,шаршы 4)Жасыл фигуралардың арасына шеңбер және үшбұрыш желімделген
| Шаттық шеңберін жасайды Сағым туралы біліп алады Оқушылар суреттегі түйелердің көлеңкесіне қарап, олардың сәйкестігін анықтайды. Жазбаларды салыстырады Ережені оқиды Текшелерді құрау жолын табады Бұрып қойған фигураны атайды Кестені Толтырады Есептеуді орындайды Тапсырманы орындайды Есептің жауабын айтады Үйге тапсырма алады Кері байланыс жасайды | Мадақтау арқылы бағалап отыру ҚБ: «Көпіршік әдісі» Дескриптор: Дұрыс пікірді таңдап,жазады-1Б Өз бетінше жұмыс жасайды-1Б ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
Дескриптор: Сағым туралы білімі бар-1Б Түйелердің көлеңкесін салыстырады-1Б ҚБ: «Қол шапалақ»
ҚБ: «Лейс әдісі» Дескриптор: Текшенің неше текшелерден құралғанын табады-1Б Фигураның бөліктерін санауды біледі-1Б ҚБ: «Лейс әдісі» Дескриптор: Бұрылған фигураны табады-1Б Фигуралардың айырмашылығын ажыратады-1Б ҚБ: «Көпіршік әдісі» Дескриптор: Кесте бойынша ауызша есеп құрастырады-1Б Кестені толтырады-1Б ҚБ: «Үш шапалақ» Дескриптор: Есептеу жолын біледі-1Б Есептеуін тексере алады-1Б ҚБ: «Бейдж»әдісі Дескриптор: Бөлменің жалпы ауданын табады -1Б Арқалық қойылған жердің ауданын табады-1Б Пайдалы ауданды табады-1Б ҚБ: «Бейдж»әдісі Дескриптор: Тапсырманы орындай алады-1Б Белгісізді табу тәсілдерін біледі-1Б ҚБ: «От шашу»
«Жұлдыздар шеруі» әдісі | Суреттер
Фигуралар Сағым туралы бейнебаян Түйелердің суреттері Фигуралардың жазба түрлері
Суреттер Текшелер Оқулық
Кесте Фигуралар
Оқулық Суреттер
Жылқы мен түйе суреттері
Кері байланыс парағы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа өзіндік талдау жасау
Педагогтің аты-жөні: Нурлыбаева Динара Нурбатыровна
Сынып: 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Логикалық есептер
Алдыма қойған мақсаттарым:
I.Негізгі тапсырмалар:
Мақсаты:
4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару Міндеттері:
- оқушылар кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығаруды үйренеді.
II. тапсырмалар:
1. «Текше» әдісі арқылы фигураның жазбасына берілген тапсырмаларды орындауды білесің. Бұрышы қиып алынған текшенің жазбасын тапты.
2. «Шыбын» әдісі досыңнан пішіннің неше текшеден құрастырылғанын айтуды сұрады. Ол өзінің есептеу тәсілін түсіндірді.
3. ЕҚБ тапсырма арналған тапсырма. а)бөлменің жалпы ауданы – 36 м2. ә)арқалық қойылған жердің ауданы -6 м2. б) пайдалы ауданы – 36 – 6 = 30 м2.
Мынандай технологияларды қолдандым:
1.Шығармашылығын арттыру;
2.Ойын технологиясы;
3.Актерлік шеберлік;
4.Жекелей даму технологиясы ;
5.Еске түсіре дамыту технологиясы.
6.Денсаулықты қорғау технологиясы.
Мен мұнда денсаулықты қорғау технологиясы барысында төрт жаттығу қолдандым;
Біріншісі «Паравоз» ойыны арқылы балалар бір-бірінің арқасына саусақтардың көмегімен нүктелік массаждар жасады.
Екіншісі; «Сиқырлы кілемше» кілемшеде көзді жұмып-ашу арқылы,көздеріміздің бұлшық еттерін шынықтырамыз.
Осы атап өткен технологиялардың барлығы ойдағыдай жүзеге асты.
Сабақтың барлық бөлімдері бір-бірімен тығыз байланыста болды,өз ретімен ауысып отырды.
Бірінші бөлімнен бастап,балалар сабаққа белсене араласты.
Балалардың сабаққа деген қызығушылықтары артып,актерлік шеберліктерін көрсете алды. Осы сабақ барысында әр баланың жеке білім деңгейі анықталып,ой- қабілеттері дами отырып, екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлуді үйренді.Мен жоғарыда атап өткен барлық мақсаттарыма толықтай қол жеткіздім.



